Wygrać w Lotto. I co dalej?

A co ty byś zrobił gdybyś wygrał w Lotto? Polacy zadają sobie to pytanie od lat i snują przy tej okazji marzenia, choć szanse na wygraną są iluzoryczne. No i rzeczywistość zwycięzców nie jest taka różowa

Lotto

fot. PAP/Jacek Turczyk

Z rozmów z przedstawicielami działów Private Banking, gdzie najczęściej zgłaszają się zwycięzcy Lotto wynika, że w większości wypadków ich fortuna znika w ciągu kilku lat. Niecałej połowie udaje się wieść życie rentiera. Nie odbiega to zresztą od zagranicznych statystyk, wyniki te są jednak gorsze od tych ludzi, którzy sami wypracowali swój majątek – badania amerykańskiego Forbesa wśród miliarderów pokazują, że ok. ¾ z nich udało się utrzymać ten status przez kolejne 25 lat.

Nic dziwnego – zwycięzcy Lotto zazwyczaj nie mają doświadczenia w zarządzaniu tak dużym majątkiem, a pragnienie konsumpcji staje się zbyt silne. – Przyjechali do nas państwo z małej miejscowości. Na początku zapadły ustalenia, że nie wydają tych pieniędzy, a będą korzystali tylko z odsetek. Niestety zabrakło konsekwencji. Najpierw kupili dom w innym mieście, aby sąsiedzi się nie dowiedzieli. Później samochód. Już wtedy wiedziałem, że to kwestia czasu kiedy wygrana z lotto się rozpłynie. Ostatnie miesiące wyglądały tak, że Pan dzwonił i z poczuciem winy prosił aby sprzedać część obligacji, bo „potrzebują środków” – mówi jeden z doradców inwestycyjnych.

Źródło:http://www.forbes.pl/wygrac-w-lotto-i-co-dalej-,artykuly,182660,1,1.html

Dorota Poreba

Zobacz wszystkie posty

Facebook

YouTube